Na pripomenutie vzácnych myšlienok našich bratov benediktínov ponúkame hlavné myšlienky z kázní.

6.4. nedeľa  

Bohoslužba slova: Evanjelium podľa Jána 8,3 – Cudzoložná žena

Myšlienky z homílie:

  • Božie slovo sa každého dotkne osobitne, prežívame ho rôzne. Božie slovo má moc nás premieňať.
  • Majme k Slovu lásku, otvárajme mu srdce.
  • …prírodu si chceme chrániť, bežne sa používajú hesla: Objavuj, Obdivuj, Ochraňuj → to čo platí vo vzťahu ku prírode by malo platiť aj vo vzťahu ku blížnym a k samému sebe. Ale žiaľ, často to neplatí. Nemáme úctu k blížnym, dokonca ani voči sebe. Ohovor, Odsúď, Odstrč – týmito heslami sa zvykneme riadiť, hoci daného človeka ani poriadne nepoznáme. Pohľad Ježiša z evanjelia: žena pristihnutá pri cudzoložstve… – Žena nik ťa neodsúdil?  Ani ja ťa neodsudzujem, tak choď a už viac nehreš. Posolstvo: Ježiš sa na ňu díval ako na ženu zmeny. Dáva jej nádej, dôveru v jej zmenu.
  • …nemáme robiť rýchle uzávery nad niekým. Ale Ježiš nás učí, aby sme najprv spoznali človeka. Každý sme originál, máme rôzne dary. A keď raz spoznáme, začíname obdivovať…
  • Kto z vás je bez hriechu, hoďte do nej kameňom…

 

7.4. pondelok

Bohoslužba slova:
Kniha proroka Daniela 13,1 – Zuzana a Danielov súd (smilní starci)
Evanjelium podľa Jána 8,12 – Ja som svetlo sveta

Myšlienky z homílie:

  • „Ľudia jesene“ sú pre cirkev prevzácni: sú svedkami viery, sú učitelia života – majú veľké životné skúsenosti, ktoré vedia prenášať na ostatných, sú aj nositelia lásky.
  • Sviatosť pomazania chorých – Ježiš bol lekárom tela i duše, jeho nanebovstúpením ponechal túto schopnosť Cirkvi.
  • Prečo Boh dopustí utrpenie? Pohľad na Krista, muža bolestí, nám to vysvetľuje. Ježiš neodstránil bolesť, ale nám zjavil jej tajomstvo – vzal ju na seba. A tým aj ukazuje hodnotu utrpenia. Prostredníctvom toho, že Ježiš prijal utrpenie a bolesť, sa uskutočňuje vykúpenie tohto sveta. Ponúka nám spásu, tým, že mu uveríme.
  • Čokoľvek sa nám stane, uvedomme si, že Boh si to vytrpel v osobe Ježiša Krista, nevinného. A ak sme jeho učeníkmi, tak aj v našom živote prijatie bolesti má mať miesto.
  • V centre pozornosti nášho Boha je práve trpiaci človek – v bolestiach nie sme sami, Kristus nám chce s nimi pomôcť ich znášať.

 

8.4. utorok

Bohoslužba slova:
Kniha Numeri  21,4 – Medený had
Evanjelium podľa Jána 8,21 – Ježiš svedčí sám o sebe

Myšlienky z homílie:

  • V knihe Numeri sa ľud priznal, že zhrešil, lebo reptal proti Pánovi. V evanjeliu počujeme výčitku od Ježiša: „odchádzam a budete ma hľadať, ale zomriete vo svojom hriechu, lebo ste neuverili…“
  • Skutočnosť hriechu je veľmi silná v našom živote a dotýka sa všetkých. Výnimkou je Panna Mária, ktorej život bol dokonalý magnifikát.
  • Musíme sa naučiť žiť v prostredí, kde sa nachádza hriech, ale nemali by sme rezignovať. Posmeľuje nás v tom písmo: „Buďte svätí, lebo Ja som sám svätý.“
  • Cesta k svätosti je spojená s tým, že si uvedomujeme svoje zlyhania. My máme však tendenciu si ospravedlňovať hriechy, skresľovať ich, či dokonca vymazať.
  • Všetci potrebujeme vyznať svoje hriechy. Podľa pátra Františka je to ako vyznať sa z lásky, proti ktorej sme sa spreneverili. Vo vyznaní hriechov je vyjadrená ľútosť a túžba k náprave, tým sa očisťujeme a až tak môžeme cítiť, že sme božími deťmi. K napredovaniu duchovného života skutočne patrí pristupovanie k sviatosti zmierenia.

 

9.4. streda

Bohoslužba slova:
Kniha proroka Daniela 3,12 – Udanie a odsúdenie Židov (3 mládenci v rozpálenej peci)
Evanjelium podľa Jána 8,31 – Ježiš a Abrahám

Myšlienky z homílie:

  • Pravda je hlavný motív prepájajúci prvé čítanie s evanjeliom. Traja mládenci sa nesklonili pred zlatou sochou, lebo nebola pravdivá, aj napriek hrozivým následkom – a to hodenie do rozpálenej peci. Rozhodli sa pre Pravdu, čo im nakoniec zachránilo život. A toto svedectvo zasiahlo životy ostatných, aj prísneho Nabuchodonozora, ktorý sa obrátil.
  • Ak chceme žiť život Pravdy, iba Evanjelium nám dáva istotu, že nebudeme otrokmi niečoho dočasného, ale ukotvíme sa v nekonečnej nádeji spásy, ktorá nás prevedie životom až do večnosti.
  • Majme otvorené srdce. Ján Pavol II. mal obľúbený citát podľa Jána 8,32: „Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“

 

10.4. štvrtok

Bohoslužba slova:
Genesis 17,3 – Zmluva a obriezka (Abrahám uzatvoril zmluvu s Bohom)
Evanjelium podľa Jána 8,51 – Ježiš a Abrahám

Myšlienky z homílie:

  • Nedorozumenia v našich životoch vznikajú často. Ako im predchádzať a ako ich zažehnať? Najlepšou prevenciou je slovo ĎAKUJEM. Pomocou neho objavujeme dobro v druhom človeku a podporujeme ho v konaní dobra. Keď zanedbávame vďačnosť, strácame cit pre dobro.
  • Nedorozumenie je potrebné čo najskôr napraviť. Odprosiť, prepáčiť.
  • Nápomocnou pre kresťanov je sviatosť zmierenia, kde si vyznávame hriechy a prostredníctvom kňaza sa nám hriechy odpúšťajú. Keď však my sami nevieme odpustiť, nemôžme očakávať, že bude odpustené nám. Keď nedokážeme odpustiť, škodíme hlavne sebe, pretože prechovávame v sebe hnev.
  • Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi? Azda 7 ráz? Ježiš mu odpovedal „Hovorím ti: nie 7 ráz ale 77 ráz.“ Mt 18,21

 

11.4. piatok

Bohoslužba slova:
Kniha proroka Jeremiáša 20,10 – Z Jeremiášových vyznaní
Evanjelium podľa Jána 10,31 – Ježiš sa vyhlasuje za Božieho syna

Myšlienky z homílie:

  • Kázanie začalo rozprávaním o mníchovi z prelomu 3.-4.stor., volal sa Telemachus, ktorý pocítil volanie Pána, tak sa zbalil, opustil kláštor a vydal sa do Ríma. V meste bolo všade veľa ľudí, pretože sa konali gladiátorské hry. Dozvedel sa, že na nich zomierajú ľudia pre potešenie iných, z čoho bol zhrozený. Vybral sa priamo do dejiska hier, s úmyslom zabrániť nezmyselnému zabíjaniu. „V mene Kristovom prestaňte!“ týmto modlením vbehol priamo do arény medzi bojovníkov, ale dav ho nepočúval a hádzali do neho kamene. Mních zomrel mučeníckou smrťou, o ktorej sa dozvedel vtedajší kresťanský cisár Flavius Honorius. Silne to na neho zapôsobilo a odvtedy vydal zákaz gladiátorských zápasov.

 

  • To, čo je hodnotné, alebo čo má priniesť zmenu, je často spojené s obetou. A naopak: služba, ktorá nás nič nestojí, ani za nič nestojí.
  • Súčasťou nášho života má byť aj obeta a služba, ktorá bolí. Nech je nám vzorom sám Ježiš Kristus, ktorý nám ukazuje, že jeho život bola služba do krajnosti – uzdravoval, potešoval, učil, zomrel za nás. Pri poslednej večeri si kľakol ku učeníkom a umýval im nohy. Hovoril: „Kto chce byť veľký medzi vami, nech je sluhom všetkých“.
  • Služba prináša dobro nielen tomu, komu ju dávame, ale obohacuje aj nás. Pozvanie pre všetkých nás: aby sme sa svojimi prejavmi, postojmi a skutkami dotýkali sŕdc iných, aby sme ich privádzali k dobrote a láskavosti. To sú stopy, ktoré Ježiš chce, aby sme vo svojom živote preukazovali iným.

 

12.4. sobota

Bohoslužba slova:
Lukáš 19,28 – slávnostný vstup do Jeruzalema
Kniha proroka Izaiáša 50,4 – 3 pieseň o Hospodinovom služobníkovi
List sv Pavla Filipanom 2,5 – Kristus príklad pokory
Umučenie Ježiša Krista podľa Lukáša

Myšlienky z homílie:

  • Rozhodnutí v živote konáme mnoho a sú rôzne, niektoré narýchlo uskutočnené, možno nás ani nič nestoja, a niektoré rozhodnutia sa rodia veľmi dlho. Niektoré nám prinesú veľa radosti, a sú aj také, ktoré spôsobia veľa bolestí.
  • To, čo sme počuli z pašií, je o rozhodnutí Boha a o rozhodnutí človeka.
  • Sme svedkami, že Boh sa rozhodol pre človeka. Zostúpil z neba, aby človeka zachránil. Toto rozhodnutie bolo definitívne. Rozhodnutie najväčšej lásky, pretože obetoval svoj život za každého z nás.

Človek sa rozhodol pre Barabáša, vraha. To bolo vtedy. Ale rozhodnutie pre Krista sa deje teraz, neustále, a deje sa v každom z nás. V našom živote nie je nič dôležitejšie ako rozhodnúť sa pre Boha či proti nemu. Nesie to veľké dôsledky → radosť, pokoj, vecný život ALEBO večné zatratenie.